Dyktando Gwarowe im. Renaty Madejczyk to już tradycja w gminie Węgierska Górka. Tegoroczna - już szósta - edycja przyciągnęła uczestników zarówno z naszej gminy, jak i gmin ościennych.

Na uczestników - uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych - czekało nie lada wyzwanie. Konkurs składał się z dwóch części. Można było wziąć udział w jednym etapie (pisemnym) lub w obu (pisemnym oraz ustnym).

Część pisemna łączyła się ze znajomością gwary dorzecza Górnej Soły. Czytany tekst gwarowy należało zapisać w języku gwarowym, a następnie „przetłumaczyć” na język literacki. Uczestnicy mieli także za zadanie wyjaśnić znaczenie wyrazów i zwrotów gwarowych, rozwiązać krzyżówkę oraz przypisać nazwy do rysunków przedstawiających regionalne narzędzia.

W części ustnej należało wygłosić jeden tekst mówiony prozą lub wierszem. Czas trwania występu nie mógł przekroczyć 3 minut. Jury oceniało: autentyczność  gwary, dobór tekstu do okoliczności (do tematu, osoby, stroju), ogólny wyraz artystyczny (interpretacja tekstu), autentyczność stroju i ewentualnych rekwizytów.

Zapraszamy na reportaż.

Reportaż: Agata Kupczak

Realizacja nagrania: Wojciech Kupczak

Producent: WGmedia

 

 


Inne artykuły