Włosi uchodzą za jeden z najbardziej długowiecznych i najzdrowszych narodów na świecie. Z pewnością przyczynia się do tego klimat śródziemnomorski, jednak sekretem dobrego samopoczucia tych południowych Europejczyków jest zdrowy tryb życia. Przejawia się on również w kuchni – lekkiej, zdrowej i kolorowej. Być może dlatego tak pokochaliśmy te klimaty, jeśli chodzi o jedzenie.

Skąpane w słońcu

Włosi mieli sporo szczęścia, wygrywając w loterii takie, a nie inne miejsce do życia. Północne Dolomity i południowa Sycylia to tylko skrajne przykłady zróżnicowania tego pięknego, barwnego kraju. Przekłada się to na jakość życia, a także jedzenia, które we Włoszech jest celebrowane już od najmłodszych lat. Trudno jednak nie celebrować posiłków przygotowanych z pysznych, świeżych produktów – skąpane w słońcu pomidory, soczyste cytrusy czy wielokolorowe bakłażany z różnych regionów kraju smakują inaczej – ale zawsze pysznie. Nie bez znaczenia jest z pewnością dostęp do bardzo świeżych ryb i owoców morza, które są niezwykle zdrowe i przy okazji bardzo smaczne. Warto zauważyć, że kuchnia włoska skąpana jest w zdrowych olejach i oliwie, a wszystko to skropione jest rozsądną dawką życiodajnego wina.

Radość z życia i gotowania

Włosi czerpią radość z jedzenia, ale również celebrują sam proces powstawania posiłków. Całymi rodzinami kręcą makarony, ubijają pyszne ciasta czy przygotowują aromatyczne sosy i sałatki. Szczególnie często wspólnie przygotowuje się pizzę – to prosty sposób na pyszny i zdrowy posiłek. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pizza w Zabrzu, Włocławku czy Sopocie smakowała równie wybornie, a proces jej pieczenia przerodził się w wielkie rodzinne gotowanie. Warto również rozważyć takie spotkanie w gronie przyjaciół. Wspólne gotowanie to prawdziwa frajda!

Prostota przede wszystkim

W czym tkwi tajemnica, jeśli chodzi o tę włoską radość kulinarną? W prostocie przygotowania, świeżości produktów i smaku, który jest nie do podrobienia. Radość z życia to lepsze samopoczucie, a to przekłada się na beztroskie usposobienie większości Włochów. Warto zatem podłapać nie tylko trochę przepisów znad Morza Śródziemnego, ale również luzu i podejścia do życia. Może w naszym szarym, pozbawionym słońca w takiej dawce klimacie nie będzie to najłatwiejsze, ale zawsze warto spróbować – chociażby dla zdrowia! I być może przyjemniej spędza się czas na słonecznej Sycylii niż nad zimnym Bałtykiem, ale w końcu istnieją również bilety lotnicze i możliwość podróżowania! A na razie spróbujmy pysznej pizzy w Zabrzu czy Poznaniu – tam, gdzie mieszkamy. Bawmy się smakami każdego dnia.

Udostępnij Drukuj E-mail